Przełącznik Nav
Balticad Technologia 5G

Dowiedz się więcej na temat sieci 5G


  • Technologia 5G - na czym polega?
  • Mocne strony  technologii 5G
  • Co Twój biznes może zyskać dzięki technologii 5GNa początku przeprowadź mały eksperyment: policz, ile jest w Twojej firmie komputerów. Uwzględnij także każde urządzenie, które jest w stanie połączyć się z siecią. Komórki każdego pracownika, tablety, telewizory, cz też inne przedmioty zaliczane do Internetu Rzeczy – drukarki, terminale płatnicze, klimatyzacja w biurze,  ekspres do kawy, mikrofalówkę ….Po co ta drobna „inwentaryzacja”? Bo w prosty sposób pokazuje, w jakim tempie przybywa w naszym otoczeniu urządzeń, które do normalnego funkcjonowania potrzebują połączenia z siecią internetową. Pobierasz i wysyłasz coraz większe ilości informacji. Dziś za pośrednictwem Internetu uczymy się, pracujemy, bawimy i kontaktujemy z innymi ludźmi. A przede wszystkim prowadzimy dzięki niemu nasz biznes. Zapotrzebowanie na szybkie i stabilne połączenia ciągle wzrasta. Odpowiedzią na nowe potrzeby coraz bardziej cyfrowej społeczności jest właśnie sieć 5G!


 Na czym polega technologia 5G?


Sieć 5G to przede wszystkim technologia przesyłu danych wykorzystywana w sieciach telefonii komórkowej. Innymi słowami: jest to sposób przesyłania informacji za pomocą fal radiowych. W dużym uproszczeniu w sieci telefonii komórkowej (LTE) urządzenia nadawcze – tzw. stacje bazowe – komunikują się z odbiornikami, czyli telefonami albo routerami. Do przesyłania danych wykorzystywane są określone zakresy fal radiowych. Wyjątkowość 5G polega na tym, że do komunikacji wykorzystywane są częstotliwości i technologie, które wcześniej nie były stosowane. 


Dla porównania – dotychczasowa technologia 4G (LTE) teoretycznie wykorzystuje częstotliwości 700–3600 MHz. Teoretycznie, bo w praktyce zazwyczaj działa w węższym zakresie. Rozpiętość sieci 5G może sięgnąć natomiast aż do 26 GHz, ale – co ciekawe – obejmuje też zakresy bardzo niskie (300 MHz) oraz tzw. SUB-6 (3000–6000 MHz).


Co ważne, wprowadzenie technologii 5G nie oznacza porzucenia poprzednich metod przesyłu, czyli np. 3G albo 4G. Sieci 5G nie tylko wprowadzają nowe częstotliwości, ale też wykorzystują te stosowane poprzednio. Oznacza to poszerzenie możliwości, a nie odejście od starszej technologii, która wciąż będzie działać np. ze starszymi urządzeniami.


W czym 5G jest lepsze od poprzednich technologii?

 

Wykorzystanie dodatkowych – a przede wszystkim wyższych – częstotliwości przekłada się na znaczne zwiększenie możliwości i wydajności sieci komórkowej. Większy zakres fal oznacza, że łącze może być jednorazowo użytkowane przez większą liczbę urządzeń. Gdyby każdy zakres fal radiowych porównać do wirtualnego „przewodu”, który łączy nas z Internetem, w technologii 5G masz po prostu do dyspozycji zdecydowanie więcej przewodów. Dzięki temu przepustowość i możliwa do osiągnięcia szybkość są znacznie większe.

 

Wykorzystanie fal radiowych w nowych zakresach stwarza nowe możliwości. Największe, wręcz rewolucyjne, dają oczywiście najwyższe częstotliwości. Tzw. fale milimetrowe pozwalają znacznie zwiększyć transfer danych. Z kolei wykorzystanie niskich częstotliwości zapewnia słabszy transfer, ale pozwala objąć zasięgiem nadajnika bardzo duży obszar. Jest to szczególnie przydatne na terenach wiejskich lub mniej zaludnionych.


Korzyści 5G dla każdego biznesu

 

Jak ta nowoczesna technologia wpływa na w trakcie codziennego wykorzystywania? Przede wszystkim sieć 5G zapewnia obecnie transfer danych nawet do 600 Mb/s. Teoretyczne możliwości sieci na dużych częstotliwościach szacowane są nawet na kilkanaście Gb/s.

 

To jednak nie koniec. Rozwiązania technologiczne wykorzystane przy budowie sieci 5G, w tym tzw. MIMO (Multiple Input, Multiple Output), polegają na równoczesnym wykorzystaniu wielu anten (nadajników i odbiorników) w docelowym urządzeniu, np. routerze.

 

Co dzięki temu zyskujesz? Przede wszystkim możliwość błyskawicznego transferu dużych ilości danych. Przesyłanie plików, oglądanie filmów z wykorzystaniem komunikacji 5G staje się znacznie prostsze. Do sieci możesz podłączyć także bardzo dużą liczbę urządzeń, które będą w stanie komunikować się bez ryzyka opóźnień lub wzajemnego blokowania transferu.  Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorstw (np. produkcyjnych wykorzystujących sieć bezprzewodową do automatyki przemysłowej). Szybkość transferu danych jest bardzo ważna w sytuacji, w której w organizacji korzysta się z dużej ilości komputerów podłączonych do jednej sieci. 

 

Ale 5G to nie tylko wygoda korzystania z szybkiego streamingu i transferu danych w firmach. Technologia ta wprowadza w życie rozwiązania, których wdrożenie dotychczas, z braku niewystarczających przepustowości łącz, było możliwe wyłącznie teoretycznie.

 

Są to np. technologie w komunikacji miejskiej (tzw. połączone samochody), nowe możliwości dla produkcji i biznesu, np. w postaci komunikujących się ze sobą maszyn i urządzeń. To w końcu drzwi do rozwoju wspomnianego IoT , czyli nowych funkcjonalności i usług dostępnych dla każdego użytkownika sieci.

 


Sieć 5G w Twojej firmie


5G jest już dostępne w Polsce. Na możliwość wykorzystania tej technologii w całości musimy jeszcze poczekać, ale już teraz można cieszyć się wygodą, jaką daje sieć 5G! Żeby jednak z niej skorzystać, musisz zadbać o kompatybilne urządzenia oraz dostawcę takiej usługi w swojej okolicy.

 

Jeżeli myślisz o wykorzystaniu superszybkiego transferu w swojej firmie, rozważ zakup odpowiedniej anteny i routera. Umożliwi ona zwiększenie siły sygnału, dzięki czemu transfer danych w każdym miejscu będzie niezakłócony i wydajny. W naszej ofercie mamy kilkanaście modeli anten 5G o różnej mocy i do różnych zastosowań oraz nowoczesne rozwiązania routerów 5G od Cradlepoint.

 

Dobrym wyborem będzie np. antena zewnętrzna 4X4 MIMO 4G/5G 5M SMA(M). Zbudowana jest z dwóch osobnych anten szerokopasmowych zamkniętych w jednej obudowie. Co to daje? Taka antena może pracować w trybach MIMO i Diversity. Znacznie lepiej odbiera sygnał 5G oraz skutecznie redukuje zakłócenia, które mogą czasami wystąpić w czasie jego nadawania. W ten sposób zapewnia bardzo dobrą prędkość i stabilność transferu danych.

 

Warto wiedzieć, że taką antenę 5G możesz zainstalować praktycznie gdziekolwiek – na parapecie, stole czy w pobliżu laptopa. Wystarczy zasilanie i podłączenie popularną złączką SMA. Sama antena jest nieduża – mierzy zaledwie 14 na 15 cm – oraz wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS.

 

Jeżeli zainteresuje Cię ta lub którakolwiek inna antena z naszej oferty, nie jesteś pewien, czy wybór urządzeń w technologii 5G jest właściwy – zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści  doradzą i podpowiedzą, a Ty wybierzesz rozwiązanie najlepsze dla Twoich potrzeb.

 ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z POZOSTAŁYMI ARTYKUŁAMI NA NASZYM BLOGU:


Kontron: skalowalne komputery dla loT i systemy embedded

Jak dobrać antenę LTE do routera?

Jak uzyskać 5-krotnie większą szybkość Internetu dzięki antenie od Panorama Antenna?

Płyta główna Kontron mini-ITX D3713-V / R wybrana "Produktem roku 2021"

Balticad certyfikowanym sprzedawcą Cradlepoint.

Poznaj router Cradlepoint IBR600 i weż udział w wyjątkowym szkoleniu online


Polecane produkty: