Przełącznik Nav

Jak dobrać antenę LTE do routera?

Czym jest LTE?

LTE Advanced to nazwa standardu bezprzewodowej transmisji danych będącego rozwinięcie techniki LTE. Dostawcy usług uruchomili już pierwsze nadajniki, które obsługują LTE-A. Posiadacze kompatybilnych urządzeń (listy kompatybilnych urządzeń można znaleźć na stronach operatorów komórkowych) mogą osiągnąć transfery nawet do 300 Mb/s dzięki agregacji kilku pasm częstotliwości.


Zwiększenie prędkość pobierania (max 300 Mb/s) oraz wysyłania (max do 50 Mb/s) jest możliwe dzięki połączeniu pasm np. 1800 MHz i 2600 MHz. Sieć LTE-Advanced będzie wykorzystywać po 20 MHz szerokości pasma w standardzie LTE FDD (Frequency Division Duplex) - kanał transmisyjny dzielony jest na dwa zakresy częstotliwości - jeden z nich używany jest do transmisji w kierunku stacji bazowej (BTS), a drugi od stacji bazowej do terminali).

Mam router i co dalej?

Podczas doboru anteny zewnętrznej należy sprawdzić, czy modem obsługuje technikę MIMO (dwa złącza antenowe). Tego typu modemy wymagają zastosowania odpowiednich anten gwarantujących zachowanie możliwie wysokiej przepustowości kanału transmisyjnego. W przypadku jednak, gdy do modemu MIMO dobrana zostanie standardowa antena, należy ją podłączyć do gniazda oznaczonego symbolem "tx/rx".

Należy również sprawdzić kompatybilność gniazd znajdujących się w routerze z przewodem lub złączem w antenie. Wśród popularnych rozwiązań znajdziemy gniazda SMA, N, FME. Większość dostępnych rozwiązań prezentujemy na grafice poniżej. 


Antena zewnętrzna LTE

W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego występują problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową, a modemem (routerem). 

Polecane produkty: